Műanyag- vagy faablak?

2011-09-26

Néhány évtizede kezdték el megtörni a műanyag nyílászárók a faablakok egyeduralmát. Ma már mindkét fajta elterjedt, kisebb eltérésekkel árfekvésük és hőszigetelő tulajdonságaik is hasonlóak. Mégsem mindegy, melyik típust választjuk, mindkettő mellett és ellen több érv felsorakoztatható.

A fa természetes anyaga és meleg hangulata miatt sokak számára vonzó, míg a műanyag keretet inkább azok választják, akik a tiszta, világos összhatást kedvelik. Általában felár ellenében lehet fahatású műanyag ablakot is igényelni, de aki emellett döntene, inkább valódi fát válasszon, hiszen az utánzat mindig csak utánzat marad.

Sokszor elhangzik, hogy a faablak biztonságosabb, hiszen betöréskor nem hajlik, csak hasad. Az igazság azonban az, hogy a műanyag ablakoknak csak a keretük van plasztikból, az alapjuk acél,  ezért ellenállóbbak. Tény viszont, hogy a fa szerves anyaga is szellőzik, használatával kevésbé fülled be a lakás. Ez az előny azonban szinte elhanyagolható a rendszeres napi szellőztetés mellett, vagyis műanyag ablakkal sem lesz penészes a fal, vagy ha mégis, akkor annak egyéb oka lehet.

Az időjárás viszontagságaival szemben a műanyag nyílászáró az ellenállóbb. A faablak felszínét feláztathatja a csapadék, majd feltöredeztetheti és kiszívhatja a nap, hosszú távon akár meg is vetemedhet.  Ha azonban tudunk áldozni a szabadidőnkből, akkor mindez évente végzett festéssel és felszíni kezeléssel megelőzhető.

A műanyag ablaknál a legnagyobb probléma az lehet, ha nem a megfelelő minőséget választjuk. Előfordulhat, hogy a nagyobb elektrosztatikus töltés miatt jobban szennyeződik, vagy már vizes szivvaccsal való áttörléskor is karcolódhat. Minőségi kivitelezésben azonban a  műanyag nyílászárók a faablakokhoz képest talán egy kicsivel jobban megfelelnek a mai kor igényeinek, így mellettük döntöttünk mi is, amikor többféle üvegezési és hangcsillapító megoldásokkal színvonalas Rehau, Rolplasto és Iglo műanyag ablakainkat kínáljuk.